TESTY ODDECHOWE

SIBO

Testy oddechowe z użyciem wodoru (WTO) służące do wykrywania problemów z przyswajaniem węglowodanów, takich jak: glukoza, laktoza czy fruktoza. Poza zdolnością wykrywania problemów z nietolerancjami pokarmowymi, testy WTO są również używane do diagnozowania przerostu flory bakteryjnej w jelitach (SIBO). Jest to powszechnie stosowana nieinwazyjna metoda, która jest coraz częściej zalecana przez specjalistów, w tym gastrologów.

Podobny mechanizm dotyczy również metanu wydychanego, jednak badania jego poziomu są bardziej skomplikowane i często źle wykonywane przez niedoświadczone placówki, a także znacznie droższe.

Objawy SIBO są zależne od jego pierwotnej przyczyny, chorób współistniejących oraz ogólnego stanu zdrowia.

SIBO a IBS

Z uwagi na podobieństwo objawów SIBO oraz Zespołu Jelita nadwrażliwego (IBS) choroby te są mylone. W obydwu zaburzeniach występuje wiele wspólnych cech, takich jak zaburzenia ruchów przewodu pokarmowego, wzdęcia oraz nasilenie w sytuacjach stresowych. Pacjenci chorujący na SIBO często spełniają kryteria diagnostyczne dla IBS, zwane Kryteriami Rzymskimi IV, a samo IBS może zwiększać podatność na rozwój SIBO.

Wskazania do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SIBO lub Wodorowych Testów Oddechowych w kierunku nietolerancji: laktozy, fruktozy lub innych cukrów:

  • Niepokojące objawy gastryczne: wzdęcia, „przelewanie” i uczucie pełności w jamie brzusznej, częste odbijanie, nadmierne gazy, kolki, refluks, nudności, biegunki, bóle brzucha
  • Problemy skórne
  • Przewlekłe zmęczenie
  • Trudności z redukcją masy ciała

Prawidłowe przygotowanie do wodorowego testu oddechowego stanowi niezwykle istotny element. Wszystkie niezbędne informacje otrzymasz po zapisaniu się na badanie.