FAQ
Często zadawane pytania
Na rozmowę przeznaczymy około 1 godziny. Będę pytać przede wszystkim o kwestie zdrowotne. Przygotuj zatem listę przyjmowanych leków oraz suplementów, zastanów się jakie schorzenia występują w Twojej najbliższej rodzinie.
Kolejnym elementem będzie wywiad dotyczący stylu życia. Zapytam o aktywność fizyczną, stres oraz upodobania kulinarne. Pierwsza wizyta nie obędzie się także bez analizy nawyków i wywiadu żywieniowego. Będzie mi znacznie łatwiej ułożyć jadłospis pod Twoje preferencje żywieniowe, jeśli na wizytę przyjdziesz z wypełnionym 3-dniowym dzienniczkiem żywieniowym (w którym zapiszesz, co zjadłaś/eś i wypiłaś/eś w ciągu ostatnich 3 dni).
Na koniec wykonywana jest analiza składu ciała, która w skali fitness oceni Twoją sylwetkę. Analiza składu ciała wymaga bosych stóp i nie może zostać wykonana u osób z rozrusznikiem serca.
Waga nie powie nam wszystkiego. Warto nie tylko skupiać się na utracie masy ciała, ale na zapewnieniu prawidłowych proporcji składu masy ciała.
Analiza składu ciała to szybki sposób na poznanie ważnych współczynników takich jak: procent tkanki mięśniowej oraz tkanki tłuszczowej, ilość minerałów czy stopień nawodnienia, które są bezpośrednio powiązane ze zdrowiem.
Analizator składu ciała działa w oparciu o metodę BIA – tzw. bioelektrycznej impedancji. Niskie, bezpieczne natężenie prądu jest przepuszczane przez organizm za pośrednictwem elektrod na analizatorze. Analizator wygląda jak zwykła waga, badanie składu ciała również przypomina ważenie, najważniejsza różnica wiąże się właśnie z obecnością elektrod na platformie analizatora.
By uzyskać idealne warunki badania, najlepiej mieć na sobie jak najmniej ubrań i zdjąć wszystkie dodatkowe akcesoria typu biżuteria, zegarek, pasek itp.
Podstawowe przeciwwskazania do analizy składu ciała to wszczepiony rozrusznik serca oraz ciąża. Cykl menstruacyjny może spowodować czasowe zmiany w masie i składzie ciała ze względu na występujące zmiany hormonalne i objętości wody w organizmie. Badanie wykonuje się na boso.
Jeśli posiadasz aktualne wyniki badań morfologiczne, nie starsze niż 3 miesiące, zabierz je proszę ze sobą. W sytuacji, w której cierpisz na chorobę przewlekłą na pierwszą wizytę przygotuj całą historię leczenia.
Jeśli nie posiadasz aktualnych wyników w trakcie konsultacji dobierzemy badania krwi, które powinieneś wykonać. Dzięki współpracy z ALAB Laboratoria pacjenci otrzymują do 20% zniżki na badania krwi.
Wizyta kontrolna ma kilka elementów: omówienie postępów, analiza popełnionych błędów, sugestie zmian, edukacja żywieniowa oraz motywacja. Nacisk kładę przede wszystkim na te, które w danym momencie są najbardziej potrzebne. Na każdej konsultacji wykonywana jest analiza składu ciała, która pozwala śledzić postępy.
Konsultacja dietetyczna online to spotkanie z dietetykiem za pośrednictwem wideorozmowy. Jakość usługi nie odbiega od standardowej wizyty w gabinecie dietetyka. Ogromnym plusem jest oszczędność czasu na dojeździe oraz komfort przebywania we własnym domu. Analiza składu ciała nie jest możliwa na konsultacji online.
Wszystkie jadłospisy przygotowuję indywidualnie, biorąc pod uwagę szereg czynników. Poza jadłospisem otrzymasz tygodniową listę zakupów, analizę składu ciała wraz z wyjaśnieniem pojęć, podsumowanie konsultacji oraz edukację żywieniową ukierunkowaną na Twój dietetyczny cel. Przygotowanie pierwszych jadłospisów trwa około 7 dni od pierwszej konsultacji.
Preferencje żywieniowe to jeden z elementów, który biorę pod uwagę podczas przygotowywania jadłospisu. W wywiadzie żywieniowym przeznaczona jest cała sekcja na pytania dotyczące produktów lubianych i nielubianych. Czasami pacjenci zapominają o wyszczególnieniu jakiegoś produktu nielubianego i dochodzi do wprowadzenia go do planu dietetycznego, co wtedy?
Każdemu z pacjentów przysługuje jednorazowa korekta wybranych posiłków w jadłospisie.
Zaplanowany jadłospis z pewnością przyczyni się do oszczędzania czasu na planowaniu posiłków, szukaniu przepisów i robieniu listy zakupów.
Czas jaki chcesz przeznaczyć na przygotowanie posiłków to jeden z elementów, który biorę pod uwagę podczas przygotowywania jadłospisu. Jeśli masz ograniczony czas to koniecznie podkreśl to podczas konsultacji.
Dodatkowo – W planach żywieniowych podane także miary domowe (np. łyżka oleju lub połowa papryki). Dzięki temu nie musisz ważyć wszystkich składników, a tylko, te których miary domowe są trudno określane.